Shakespeare2016 > Tvůrci > Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Festival Shakespearovské slavnosti v Ostravě se koná od roku 2008. Za svou historii si stihnul vybudovat prestiž a oblíbenost největšího divadelního festivalu v regionu se stále vzrůstající návštěvností.  Za osm let byla Ostrava svědkem celkem 131 představení, které celkem navštívilo více než 100 000 diváků. Ve více než dvaceti  titulech se publiku představili herci velkých jmen, jako Jan Tříska, Marián Labuda, Martin Huba, Zuzana Norisová, Jerzy Stuhr, Bolek Polívka, Simona Stašová, Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Ladislav Mrkvička, Tatiana Vilhelmová, Roman Zach, Jiří Langmajer, David Prachař, Wanda Hybnerová, Jiří Sedláček, Jan Fišar, Petr Črvrtníček a další.

V roce 2016 uvede festival dvě premiéry. Jako první se nám představí nový ostravský titul HAMLET, v hlavních rolích s Tomášem Savkou a Tomášem Etzlerem. Novou inscenaci, která bude také uvedena v Praze, bude režírovat Janka Ryšánek Schmiedtová. Nově festival také uvede komedii VEČER TŘÍKRÁLOVÝ z pražské produkce. Obsazení ještě není známé, ale je jisté, že se můžeme těšit na řadu významných hereckých osobností. Z minulého ročníku uvedeme reprízy titulů ROMEO A JULIE s Terezou Voříškovou, Sašou Rašilovem a Naďou Konvalinkovou a MNOHO POVYKU PRO NIC s Petrem Čtvrtníčkem, Petrou Horváthovou a Leošem Nohou. Tradičně k nám zavítá i slovenská inscenace, tentokrát již známý titul DVAJA PÁNI Z VERONY s Lukášem Vaculíkem. Festival zakončí ostravská komedie JAK SE VÁM LÍBÍ, které své úspěšné působení na festivalu v Ostravě, Brně a Praze zakončí svou derniérou. V komedii bláznivýchsituací, postav a přeměn se nám představí Marek Holý, Stanislav Šárský, držitel Thálie Tomáš Savka, Michal Čapka, Michal Kavalčík (populární jako „Ruda z Ostravy”), a další.

Co si o projektu SO2016 myslí ředitel Letních shakespearovských slavnostní Ostrava Petr Sýkora

Co se vám vybaví, když se řekne Shakespeare?
Shakespeare je pro mě osobně dramatik, který dokázal přečíst lidskou duši tam i zpět. Mohl vzít jakýkoliv příběh, motiv a dokázal na jeho pozadí rozkrýt situace a hlavně charaktery postav. Byl to génius. Jsem šťastný, že jsem měl možnost některé shakespearovské postavy si zahrát.

O čem myslíte, že by psal Shakespeare dnes?
Nejspíš o tom stejném…O lásce, zradě, nenávisti, přátelství…

Co vznikne zkřížením Shakespeara a Ostravy?
Řekl bych, že třaskavá směs. Je úžasné, jak se ostravská kulturní scéna dokáže domluvit na společném postupu a nasazení tématu W. Shakespeara. Už samotné nasazení tématu W.S. způsobuje jednotlivým organizacím nemalé složitosti a moc si všech vážím, že do toho šli.

www.shakespearova.cz

Kontakt