Shakespeare2016 > Tvůrci > Janáčkův máj

Janáčkův máj

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj je jedním z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice a v Evropě. Je vysoce prestižní hudební, uměleckou a kulturně společenskou událostí v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji. Podílí se výraznou měrou na propojení hudební scény Ostravy a Ostravska, České republiky, Evropy a světa. Přispívá objektivně k vytváření obecných kvalitativních měřítek a tím jak  k přímé, tak nepřímé  podpoře a motivaci hudebního a obecně uměleckého života  města Ostravy i celého regionu. Díky Janáčkovu máji se mohou seznámit s vrcholným interpretačním uměním a velmi kvalitními, zajímavými a nevšedními hudebními tituly posluchači i v menších městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Co si myslí o projektu Shakespeare Ostrava 2016 ředitel festivalu Janáčkův máj
Mgr. Jaromír Javůrek, Ph.D

Co se vám vybaví, když se řekne Shakespeare?
Jeden z největších světových dramatiků všech dob, jehož texty (hry) dodnes neztratily nic na svém vtipu, napětí či poslání. V tomto smyslu je to určitý pandán Johannu Sebastianovi Bachovi.

O čem myslíte, že by psal Shakespeare dnes?
Ta témata by asi zůstala stejná nebo podobná: hamižnost, netolerance, snaha napálit jeden druhého. Ale asi by ještě ve svém vyjadřování přitvrdil a možná by našel silné téma korupce.

Co vznikne zkřížením Shakespeara a Ostravy?
Vzhledem k tom, že Ostrava je stejně jako Shakespeare kreativní, dynamická a mnohovrstevná, tak nová energie a nová (vyšší) kvalita.
Shakespeare je nesmírně silnou inspirací pro skladatele hlavně od doby romantismu až po dnešek. Vzniklo opravdu velké množství, a to většinou velmi kvalitních symfonických, komorních i operních prací.
Kdybychom chtěli uvést v tomto výročním roce na festivalu jen skladby českých autorů, měli bychom co dělat a hlavně co hrát. Vybrali jsme dramatickou symfonii Romeo a Julie, která se v Ostravě 35 let nehrála, která vyžaduje skvělé sólisty a velké sborové a orchestrální obsazení a ve které její autor Hector Berlioz zpracovává nadčasové a stále oblíbené téma naprosto mistrovsky. Janáčkův máj navíc má ve své dlouhodobé koncepci “slovo a hudbu” v nejrůznějších podobách, a tak uvedení tohoto díla do ní zapadá.

Kontakt