Shakespeare2016 > Ostrava dnes vyvěsila bílé vlajky za Shakespeara!!!

Ostrava dnes vyvěsila bílé vlajky za Shakespeara!!!

23. duben 2016 je s největší pravděpodobností dnem, kdy by William Shakespeare oslavil své 452. narozeniny, zároveň je to dnes přesně 400 let od jeho úmrti. Jako vyjádření úcty k Shakespearovu dílu a ve znamení oslavy jeho, dá se říci, znovuzrození, vyvěsili dnes tvůrci projektu Shakespeare Ostrava 2016 bílou vlajku s logem SO2016. Ostravské kulturní a vzdělávací instituce se tak připojují k celosvětovým oslavám odkazu bezpochyby nejznámějšího rukavičkářova syna, krále divadelní řeči a génia, který již po staletí dokonale vystihuje podstatu lidských povah a charakterů. Snad právě proto, navzdory pokrokům doby, zůstane navždy aktuální.

Váhali jsme, jestli pro oslavu 23. dubna zvolit bílou či černou vlajku, nakonec vyhrála bílá barva, která v některých kulturách symbolizuje smrt a z našeho pohledu také ono znovuzrození, o kterém v souvislosti se Shakespearem mluvíme. Jsme to totiž my, kdo se k jeho dílům neustále vrací. Učíme se o něm, čteme, překládáme, necháváme se jím inspirovat nebo znovu a znovu studujeme jeho hry.

K vyvěšení vlajek se zapojilo Národní divadlo moravskoslezské, Kulturní centrum Cooltour, Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava, Knihovna města Ostravy a Komorní scéna Aréna, Stará aréna, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravské muzeum, Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, Rektorát Ostravské univerzity v Ostravě, Český rozhlas Ostrava a také samo statutární město Ostrava.

DĚKUJEME!!!